Autor: Maja Vižentin, 10. 5. 2016.

Učenici naše škole uključili su se, zajedno s učiteljicama Zorom Karlović i Brunom Mihelčić Fak u projekt „ Senbazuru – 1000 ždralova.“

Projekt je pokrenula knjižničarka OŠ-e Frana Krste Frankopana iz Broda na Kupi Sanja Milovac.  Uključile  su se   i druge škole na području Gorskog kotara.  U četvrtak  5.5. , u našoj školi boravili su učenici OŠ-e Frana Krste Frankopana zajedno sa knjižničarkom  Sanjom Milovac  te su našim učenicima prezentirali izradu origami ždralova.

Nakon marljivog i uspješnog rada, svi su se sudionici družili uz sokove i slatkiše. Također je dogovoreno druženje i susret svih sudionika projekta u Brodu na Kupi  2.6.2016. god. Tada će se objediniti svi origami ždralovi i biti poslani u Japan kao poruka mira da se ne ponovi katastrofa  kakva se dogodila krajem 2. Svjetskog rata kada je bačena atomska bomba na japanski grad Hirošimu.

Zadatak učenika svake škole koja sudjeluje u projektu je izraditi 125 origami ždralova do 2.6. kada  će se u Brodu na Kupi svi ždralovi povezati i stvoriti senbazuru ili nit od 1000 ždralova. Krajem srpnja 1000 ždralova odlazi u Japan, gdje će u Parku mira u Hirošimi  uz kip djevojčice Sadako Sasaki kao jedne od žrtava pada atomske bombe stajati i naša poruka mira uz sve ostale ždralove koji će biti poslani sa svih strana svijeta.