Svjetski dan učitelja obilježen zamjenom uloga
Autor: Dragutin Crnić, 5. 10. 2023.

Učenici i učitelji Osnovne škole Mrkopalj obilježili su Svjetski dan učitelja, 5. listopada, na pomalo neuobičajen način – zamjenom uloga.

Naime, učenici su istraživali i saznali zanimljive informacije o Danu europskog jezika koji se obilježava 26. rujna, a svoja su saznanja prenijeli učiteljima i drugim učenicima u sklopu obilježavanja Svjetskog dana učitelja.

Na inicijativu učiteljice Ive Cvijetić Kovačević te uz pomoć i suradnju ostalih učitelja Osnovne škole Mrkopalj, učenici su sa svojim razrednicama Marijom Toth, Božanom Blašković i Brunom Mihelčić Fak te predmetnim učiteljima Ivanom Bačić, Zorom Kružić, Ivanom Starčević Stipeć i Ivom Cvijetić Kovačević marljivo izrađivali plakate i pripremali izlaganje kako bi prisutne poučili nečemu novome.

Učenici 1. i 3. razreda poučili su nas kako kažemo četiri čarobne riječi (izvoli, hvala, molim i oprosti) na sedam stranih jezika – engleskom, talijanskom, njemačkom, španjolskom, francuskom, grčkom i albanskom), dok su nas učenici 2. razreda obradovali čestitkom povodom Svjetskog dana učitelja i pjesmom „Limači“. Učenici 4. razreda predstavili su pozdrave na različitim jezicima (….), a u sličnom tonu su nastavili i učenici 6. razreda koji su nam rekli kako se riječi: Bok!, auto, Kako si?, Dobar dan!, krava, Doviđenja! Kažu na francuskom, njemačkom, švedskom, engleskom, talijanskom i ruskom jeziku.

Učenici 5. razreda upoznali su nam s datumom obilježavanja Europskog dana jezika i njegovim razlogom, te su nam predstavili neke zanimljive podatke – jezik koji govori najveći broj ljudi je engleski i govori ga 1.452.000.000 ljudi, a usporedbe radi, hrvatski jezik govori 6.000.000 ljudi diljem svijeta.

S obzirom da se jezik mijenja, učenici 6. razreda su sa svojom razrednicom i učiteljicom povijesti Ivanom Starčević Stipeć predstavili stare mrkopaljske riječi koje se danas rijetko ili uopće ne koriste, kao što su sinjati (označiti), kantriga (stolica), sanice (saonice), kiklja (suknja), natkaslin (noćni ormarić), haljica (muški sako), štokrla (stolica bez naslona). U tom duhu, učenice 8. razreda s učiteljicom Zorom Kružić rekle su nam zanimljive informacije o dr. Ivanu Šreteru i nagradi koju dodjeljuje hrvatski jezikoslovni časopis „Jezik“ za novonastale riječi koje zamjenjuju tuđice (npr. touch screen – dodirnik, backstage – zapozorje, lockdown – zaključaj). Dio učenika 6.,7. i 8. razreda s učiteljicom Ivanom Bačić nas je upoznalo i s matematičkim jezikom kroz pjesmu Matematička pjesmica.

Umjesto nekog formalnog zaključka, učenici 7. i 8. razreda odlučili su zabaviti prisutne aktivnostima koje su povezane s jezikom. Naime, učenici 8. razreda su prisutnima pokazali sliku i postavili su pitanje Where am I? (Gdje sam?), a učenici i učitelji su odgonetavali o kojoj je državi riječ i koji se jezik ondje govori. Učenici 7. razreda izgovarali su rečenice na hrvatsko, engleskom i njemačkom jeziku koje imaju slična slova u sebi i sličan izgovor te ih je izazovno izgovoriti bez lomljenja jezika.

Aktivnost se svidjela učenicima i učiteljima te se nadamo da ćemo ih imati još u budućnosti!

Pogledajte u galeriji kako nam je bilo.