Autor: Maja Vižentin, 22. 12. 2016.

Svečanom proslavom 25. studenog 2016. godine obilježeno je 230 godina školstva u mrkopaljskom kraju. U razigranoj i vedroj atmosferi svih sudionika i prisutnih u sportskoj dvorani naše škole, ponosili smo se činjenicom da naš kraj ima dugu tradiciju u obrazovanju, nadajući se da će trajati još mnogo godina bez obzira na ne baš ohrabrujuće brojke.

Svečanoj je proslavi prethodio niz različitih događanja tog tjedna.  Započelo je 22. studenog prezentacijom „Mrkopalj u fotografiji“ koju je izradio zaljubljenik u fotografiju i otkrivanju ljepota našeg kraja, nastavnik Stanislav Horaček. Nastavilo se idućeg dana kvizom o povijesti školstva koji su osmislile učiteljice Bruna Mihelčić Fak i Marija Tomić. Također su održane prezentacije o povijesti školstva. Učitelj povijesti i zemljopisa Ratko Rogić prikazao je početke školstva do 1990. god., a nastavnica matematike Zdenka Padavić s učenicima 8. razreda imala je prezentaciju o školstvu od 1990. do 2016. godine. Na misi povodom obljetnice gostovao je VIS „Osmijeh“ Župe BDM Lurdske iz Rijeke s vjeroučiteljem Darkom Rončevićem. Nakon mise upriličili su i kratak koncert.

Na proslavi su podijeljena i priznanja i zahvalnice učenicima i njihovim mentorima čiji su radovi bili najbolji između pristiglih radova na raspisanom natječaju za likovne i literarne radove za obilježavanje obljetnice.

Za likovni izričaj i kategoriji nižih razreda najbolji su bili:

1.Dorotea Voloder, 4. r. ,OŠ Ivana Gorana Kovačića Vrbovsko, mentorica Vesna Trope

U kategoriji viših razreda nagrađeni su:

1. Katarina Petranović, 8. r., OŠ Ivana Gorana Kovačića Delnice, mentorica Ksenija Marincel

Ukategoriji viših razreda najbolji su bili:

1. Gabrijela Kolozeti, 8.r., OŠ Rudolfa Strohala Lokve, mentorica Andreja Mraković

2. Lana Pavlić, 8.r, OŠ Ivanke Trohar Fužine, mentorica Sandra Petranović Dundović

3. Lara Abramović, 5.r., OŠ Skrad, mentorica Mihaela Špoljarić

Za posebne zasluge i svestranom pomaganju zahvalnica je uručena Općini Mrkopalj, Marinu Tadejeviću koji okuplja mlade uz zvuke tamburica i Šumariji Mrkopalj na pomoći u različitim projektima.

Uz zvukove himne škole i uz nadu da će tako biti još mnogo godina, završila je svečana proslava velike obljetnice našeg mjesta.